Det er desværre ikke længere muligt at tilmelde sig dette arrangement. Men vi har et stort program med mange nye arrangementer, og herunder er et udvalg til dig.

Weekendforelæsning

Viktor Orbán har trukket Ungarn i en autoritær retning og udfordret EU indefra. 12. april tabte han parlamentsvalget til oppositionslederen Péter Magyar. 

Opportunist? Kleptokrat? Diktator? Det hele passer på Viktor Orbán. Siden han kom til magten i 2010, har han gradvist svækket domstole, universiteter, pressefrihed og civilsamfund – og i stigende grad ført Ungarn væk fra de demokratiske idealer, landet ellers engang stilede imod.

For at forstå Orbán må man kende historien. Orbán er et produkt af de voldsomme begivenheder i Ungarn og Europa i 1900-tallet. Verdenskrige, Trianontraktat, højre- og venstrediktaturer, nationale oprør og gullaschkommunisme. Hvad der kommer efter Orbán, afhænger af, hvordan EU og europæerne reagerer på Orbán og ungarsk politik. Nu.

Vibe Termansen er cand.mag. i historie og østeuropastudier og forfatter til bogen 'Europas selvskabte plage. Viktor Orbán', der udkom på GADs Forlag i marts 2026. 

Program:

  • Søndag 17/5/26 kl. 10.00 - kl. 14.00
    Vibe Termansen, historiker og specialist i Polen og Ungarn
Føj holdet til favoritter