At få verden i tale igen – Hartmut Rosa om resonans
2621-025
Start
Søndag 8/11, kl. 10.00, 1 gang
Sted
SDU Odense
Moseskovvej (Hold dig orienteret via vores hjemmeside for at få den fulde adresse)
5230 Odense M
Pris
- Standard 350,00 kr.
- Studerende 0,00 kr.
Enkeltforelæsning
Den tyske sociolog og politolog, Hartmut Rosa, er kendt for sin kritiske samtidsdiagnose og resonanstænkning. Resonansen er med til at give os liv, glæde, trivsel og mening med tilværelsen. Rosa påpeger i sit hovedværk, 'Resonans – en sociologi om forholdet til verden', at vi kan opleve resonans i kærlighedslivet, familielivet, i venskaber, på arbejdspladser, gennem frivilligt arbejde, i mødet med kunsten, (f.eks. musikken), i det politiske liv og for nogles vedkommende endog i religiøse sammenhænge.
Rosa påpeger samtidig, at resonansen har trange kår i det senmoderne samfund. Han stiller en samtidsdiagnose, hvor han peger på acceleration og fremmedgørelse som fremtrædende symptomer på et samfund i krise, hvor resonansen har svære betingelser for at dukke op og blomstre.
Når resonansen udebliver, oplever vi, ifølge Rosa, amputerede og afstumpede relationer, mistrivsel og i værste tilfælde fremkomsten af isolation, angst, depression, stress og udbrændthed.
Vi vil denne aften få en introduktion til Hartmut Rosas samtidsdiagnose og resonanstænkning.
Program:
-
Søndag 8/11/26 kl. 10.00 - kl. 14.00Claus Christoffersen, bachelor i filosofi og oldtidskundskab