Forelæsningsrække

Samtalen er grundstenen i alle relationer. Vi taler sammen hver dag, udveksler ord og holdninger. Men hvad gør vi egentlig? Og hvad hvis den gode samtale ikke kun behøver at handle om det, der bliver sagt, men også om måden, det bliver sagt, og måske det, der ikke bliver sagt?

Vi lever i en tid med hurtig og ofte overfladisk online kommunikation. Vi har hele tiden mulighed for at være til stede i flere samtaler på én gang. Med dette forløb sætter vi spot på den dybe, fokuserede og nærværende samtale og undersøger, hvordan den bidrager til hverdagsliv, arbejdsliv og samfundsliv. Det er både en kunst og en videnskab at samtale.

Så hvordan gør man, og hvad kan samtalen? Hvornår bliver den berigende for alle parter, giver nye indsigter, færre misforståelser og tættere bånd?

Hør om samtalens filosofiske grundlag, psykologiens værktøjer og lingvistikkens indsigter i, hvordan vi faktisk taler sammen. Forstå kropssproget i samtalen og hør om forskellen mellem møder, hvor alle går klogere hjem og møder, hvor alle spilder deres tid. Lær kunsten at tale sammen. Rigtigt.

OBS. Der er ikke forelæsning i uge 5. 

Program:

  • Onsdag 20/1/27 kl. 17.00 - kl. 18.45
    Tal sammen – simple værktøjer til bedre samtaler
    Signe Bonnén, selvstændig samtale- og kommunikationsrådgiver
    Odense Adelige Jomfrukloster, Albani Torv 6, 5000, Odense C
  • Tirsdag 26/1/27 kl. 17.00 - kl. 18.45
    Psykologiens veje til de gode samtaler i relationer
    Asger Neumann, psykolog og ekstern lektor i psykologi, Aarhus Universitet
    Odense Adelige Jomfrukloster, Albani Torv 6, 5000, Odense C
  • Tirsdag 9/2/27 kl. 17.00 - kl. 18.45
    Filosofiske refleksioner over den gode samtale
    Carsten Fogh Nielsen, ekstern lektor i filosofi, Syddansk Universitet
    Odense Adelige Jomfrukloster, Albani Torv 6, 5000, Odense C
  • Tirsdag 16/2/27 kl. 17.00 - kl. 18.45
    Kunsten at tale sammen – hvordan gør man egentlig?
    Jakob Steensig, lektor i lingvistik, Aarhus Universitet
    Odense Adelige Jomfrukloster, Albani Torv 6, 5000, Odense C
  • Tirsdag 23/2/27 kl. 17.00 - kl. 18.45
    Stemmen og kropssproget i samtalen
    Hanne Smith Pederse, cand.mag. i retorik og musik samt ekstern lektor
    Odense Adelige Jomfrukloster, Albani Torv 6, 5000, Odense C
Føj holdet til favoritter