Astma og KOL
2621-050
Start
Mandag 21/9, kl. 16.30, 1 gang
Sted
Odense Adelige Jomfrukloster
Albani Torv 6
5000 Odense C
Pris
- Standard 195,00 kr.
Forelæsning
Omkring hver 10ende dansker har eller har haft astma. Ca. lige så mange vil gennem livet udvikle KOL i en grad, så de dør af sygdommen. Begge sygdommene handler om, at de små luftveje i lungerne lukker sig, så patienten ikke kan puste luften ud. De er dog også vidt forskellige.
Astma er svær for lægen at diagnosticere, men medicinsk behandling er meget effektiv og andre sygdomme spiller en mindre rolle for patienten. Tværtimod er KOL let for lægen at diagnosticere, men den medicinske behandling har ringe effekt og følgesygdomme spiller en stor rolle for patientens sundhed.
Denne eftermiddag prøver vi at forstå de to store lungesygdomme ved at sammenligne dem. Vi tager udgangspunkt i den nyeste viden om, hvordan sygdommene anbefales håndteret for de mange danskere, der får dem diagnosticeret og behandlet hos deres praktiserende læge.
Program:
-
Mandag 21/9/26 kl. 16.30 - kl. 18.15Jesper Lykkegaard, klinisk professor i almen medicin, Syddansk Universitet