Enkeltforelæsning

Vi taler i dag meget om biodiversitetskrise og naturbevaring, og fra politisk hold forsøger man nu at fremme vildere natur med rådne træstammer og store planteædere som middel til at bremse artstabet. Men hvordan ser vild natur egentlig ud i Danmark?

I denne forelæsning skal vi på en tidsrejse gennem dansk natur fra istider og mellemistider til nutiden og videre til hvordan naturen kan komme til at se ud i fremtiden. Vi skal se nærmere på de planter, dyr og svampe, som tidligere levede i det stykke af verden, som vi i dag kalder Danmark, og kigge på, om det giver mening at tale om dansk natur og biodiversitet uden også at tale om naturen i resten af Europa.

Professor Hans Henrik Bruun forsker og underviser til daglig i økologi og biologisk mangfoldighed ved Københavns Universitet.

Program:

  • Torsdag 13/5/27 kl. 18.30 - kl. 20.15
    Hans Henrik Bruun, Lektor, Biologisk Institut, Københavns Universitet
Føj holdet til favoritter