Forelæsningsrække

Hvad betyder din have for dig? Er det dit grønne fristed? Eller kilde til dårlig samvittighed over manglende ture med plæneklipperen?

Sådan behøver det ikke at være. For i haven har vi en unik mulighed for at give den vilde natur mere plads – uden at du skal arbejde hårdt for det. Uanset om du har et lille grønt frimærke, en baggård eller en stor parkplæne, så kan du lukke naturen indenfor. Du kan vælge at slippe tøjlerne helt og give naturen frit spil, eller du kan lege med og dyrke de mange muligheder for at skabe mere liv i haven.

Selv om du måske ikke har grønne fingre eller jord på knæene, får du i denne foredragsrække gode tips og tricks til, hvordan du kommer i gang. Hvad skal man gøre, eller bestemt ikke gøre, i sin have for at gøre den vild med vilje? Hvilke fantastiske arter kan vi møde i en vildere have? Og hvordan skaber vi gode levesteder for alt fra pindsvin til pimpinellekøllesværmer og prikbladet perikon?

Kom med, og se din have med helt nye øjne!

OBS. Det er kun første forelæsningsgang der ligger på en tirsdag, de resterende tre ligger om torsdagen. 

Program:

  • Tirsdag 4/5/27 kl. 18.45 - kl. 20.30
    Fuglene i haven – hvad citizen science kan lære os om træk- og ynglefugle
    Michael Stoltze, biolog, ph.d.
    SDU Esbjerg, Degnevej 14, 6705, Esbjerg Ø
  • Torsdag 13/5/27 kl. 18.45 - kl. 20.30
    Den sommerfuglevenlige have
    Anders Peter Tøttrup, professor i citizen science og vicemuseumschef, Københavns Universitet og Statens Naturhistoriske Museum
    SDU Esbjerg, Degnevej 14, 6705, Esbjerg Ø
  • Torsdag 20/5/27 kl. 18.45 - kl. 20.30
    Pindsvinet – en sjælden, snøftende gæst
    Sophie Lund Rasmussen, adjunkt i zoologi, Statens Naturhistoriske Museum og Oxford Universitet
    SDU Esbjerg, Degnevej 14, 6705, Esbjerg Ø
  • Torsdag 27/5/27 kl. 18.45 - kl. 20.30
    Smådyrenes ubegribelige liv
    Hans Joachim Offenberg, seniorforsker i plante- og insektøkologi
    SDU Esbjerg, Degnevej 14, 6705, Esbjerg Ø
Føj holdet til favoritter