Enkeltforelæsning

Omkring 35.000 sønderjyder måtte kæmpe for det tyske kejserrige under 1. verdenskrig. Ca. hver sjette faldt, og mange kom hjem med både fysiske og psykiske ar.

Sønderjyderne måtte kæmpe i en krig, der ikke var deres, fordi landsdelen havde været tysk siden 1864. Deres offer var dog med til at sikre genforeningen med Danmark i 1920. For mange familier var prisen dog for høj. De havde mistet en søn, en bror, en ægtefælle eller en far.

Formidlingschef Jens-Christian Hansen fra Vendsyssel Historiske Museum, der oprindeligt er sønderjyde, fortæller i denne forelæsning en del af sin egen familiehistorie. Han har medvirket i programserien 'Min oldefars krig' på TVSyd, der handler om Jens-Christians egen oldefar Knud Petersen, der ikke overlevede kampene på Vestfronten.   

Program:

  • Torsdag 26/11/26 kl. 18.15 - kl. 20.00
    Jens-Christian Hansen, museumsinspektør, ph.d., Vendsyssel Historiske Museum & Hirtshals Bunkermuseum
Føj holdet til favoritter