Programråd ved Folkeuniversitetet i Odense

Folkeuniversitetet samarbejder med faglige programråd.

Programråd 2021

Historie og arkæologi

  • Mette Seidelin: arkivar, Landsarkivet for Fyn
  • Christian Damm Pedersen: adjunkt i historie, Syddansk Universitet
  • Johnny Wøllekær: arkivar, Stadsarkivet i Odense
  • Jane Hjarl Pedersen: adjunkt i historie, Syddansk Universitet
  • Lise Gerda Knudsen: museumsinspektør, Odense Bys Museer

Religion

  • Johanne Louise Christiansen, adjunkt i religionsvidenskab, Syddansk Universitet

Teologi

  • Gabriella Dahm: sognepræst, Kerteminde-Drigstrup sogn 
  • Marianne Skovmand, sognepræst, Diernæs og Faaborg Kirker 
  • Jens Buchwald Andersen, universitetspræst, Syddansk Universitet
  • Anders Eyvind Nielsen, sognepræst emeritus, Ringe Kirke
  • Erik Ransby, sognepræst, Vor Frelser Kirke
  • Lars Hedegaard Hagensen, sognepræst, Dalum Kirke
  • Jens Rasmussen, hospitalspræst, OUH

Filosofi

  • Søren Harnow Klausen: professor i filosofi, Syddansk Universitet
  • Peter Wolsing: lektor i filosofi, Syddansk Universitet

Litteratur

  • Mogens Davidsen, lektor i litteratur, Syddansk Universitet
  • Leif Søndergaard, lektor emeritus i litteratur, Syddansk Universitet
  • Clara Juncker, lektor, ph.d., dr.phil. i amerikansk litteratur, Center for Amerikanske Studier, Syddansk
    Universitet
  • Adam Paulsen, lektor i litteratur, Syddansk Universitet
  • Helle Andersen, undervisningsassistent i fransk, Syddansk Universitet

Sundhed, psykologi, naturvidenskab og teknologi

  • Tomas Homburg: afdelingsleder, Sundhedsvidenskabeligt Fakultetssekretariat, Syddansk Universitet
  • Susanne S. Pedersen: institutleder og professor, Institut for psykologi, Syddansk Universitet
  • Bente Elisabeth Møller: AC-fuldmægtig, OUH
  • Jakob Christensen-Dalsgaard: lektor, i biologi, Syddansk Universitet
  • Søren Hassing: lektor, Institut for Teknologi og Innovation, Syddansk Universitet
  • Ulf Rasmussen, AC-fuldmægtig, Det Tekniske Fakultet, Syddansk Universitet

Samfund og verden

  • Thomas Ærvold Bjerre, lektor i Atmerikanske Studier, Syddansk Universitet
  • Peter Seeberg, lektor i Mellemøststudier, Syddansk Universitet
  • Marianne Ulriksen, adjunkt i Statskundskab, Syddansk Universitet

 

Programrådet i Kolding

John Rasmussen: Formand for Koldinghus – Forening af slægtsforskere

Thomas Gjerulff Tollund, Kolding bibliotek

Jens Jørgen Hansen, lektor, Institut for Design og kommunikation, Syddansk Universitet 

Lena Wiborg: Bibliotekar, Syddansk Universitet 

Kenneth Osborg

Astrid Jørgensen

Preben Samsøe